Tytuł oryginalny - Everest
Produkcja: Islandia, USA, Anglia
Nagrody: 3 nominacje
Strona filmu: http://www.uphe.com/movies/everest
Everest to fenomenalna ekranizacja prawdziwej historii jednej z najtragiczniejszych wypraw w dziejach światowego himalaizmu. Jak przystało na porządną filmową adaptacje w filmie zobaczymy takie sławy jak: Keira Knightley, Emily Watson, Robin Wright, Jake Gyllenhaal, Sam Worthington czy Jason Clarke.
W 1992 Nowozelandczyk Rob Hall postanawia stworzyć pierwszą agencję (Adventure Consultants) organizującą wyprawy dla amatorów, na Mount Everest. Wcześniej tego typu wyprawy zarezerwowane były tylko dla profesjonalnych himalaistów, z których i tak ok. 1/4 zginęła w ciągu kolejnych 40 lat.
Choć historia wspinaczek na Everest sięga roku 1922, to pierwsi ludzie stanęli na szycie 29 maja w 1953 roku. W ciągu czterech kolejnych lat dzięki agencji na szczycie Everestu udało się stanąć kolejnym 19 miłośnikom gór. A 1996 roku nastąpił prawdziwy wysyp agencji organizacyjnych wyprawy komercyjne. W tym roku również doszło do jednej z największych tragedii w historii wspinaczkowej, na ten najwyższy na ziemi ośmiotysięcznik.
Był rok 1996, i pod Everestem panował prawdziwy tłok. 20 ekspedycji w tym samym czasie (w ciągu 2 tych samych tygodni) próbuje zdobyć szczyt. Rob Hall (szef Adventure Consultants i doświadczony przewodnik) zaplanował wejście swojej ekipy na 10 maja. Ale uczestnicy eskapady przybywają do Base Camp (baza pod Everestem) już 30 marca, czyli 40 dni wcześniej - bowiem tyle czasu potrzebuje organizm ludzki, by przygotować się psychicznie i fizycznie do warunków, w których ludzkie ciało ulega samodestrukcji. Base Camp znajduje się na wysokości 5 345 m. n.p.m. (dla porównania najwyższy polski szczyt to Rysy - Wierzchołek NW, 2 499 m. n.p.m.). To własnie w Base Camp firmy organizujące wyprawy mają swoje zaplecze (kuchnia, sprzęt satelitarny, opieka medyczna). To tu himalaiści są przygotowywani do wejścia na szczyt przez przeszło miesiąc. Obóz bazowy pozwala się zaaklimatyzować tzn. uczestnicy wyprawy muszą zaliczyć 3 wejścia aklimatyzacyjne, przechodząc za każdym razem dwukrotnie (tam i z powrotem do Base Camp) przez Lodospad Khumbu (Ice Fall), zwany również "Cmentarzyskiem" czy "Lodospadem grozy"- to najniebezpieczniejszy odcinek na całej trasie na szczyt. W tym miejscu lawiny schodzą nieoczekiwanie i z dużą częstotliwością, dlatego, że płyty lodowca cały czas są ruchome - przesuwają się co najmniej metr na dobę. Aby pokonać Lodospad trzeba dodatkowo przejść po wąskiej kładce z aluminiowych drabin, zawieszonych nad przepaścią. Zanim śmiałkowie zdobędą szczyt, muszą pokonać poza niekorzystnymi warunkami pogodowymi, również wiele własnych ograniczeń, gdyż organizm ludzki nie jest przystosowany do radzenia sobie z warunkami panującymi na takiej wysokości. Jest to ciągła walka z zimnem, zmęczeniem fizycznym i psychicznym, dolegliwościami związanymi z chorobą wysokościową. Walka o każdy oddech bezcennego tlenu, gdyż powietrze jest tam już tak rozrzedzone, iż bez butli z tlenem, z którymi uczestnicy się nie rozstają - dla większości zdobycie Everestu byłoby niemożliwe. Przed dotarciem na szczyt himalaiści zatrzymają się w 4 obozach. Ostatni z nich to obóz IV na wysokości 7 951 m. n.p.m. Czasami ze względu na pogarszające się warunki pogodowe trzeba zawracać do bazy, i próbować podejść ponownie. Lub kiedy warunki są naprawdę niesprzyjające w ogóle odwołać dalszą wspinaczkę.
W skład ekipy z Adventure Conzultants wchodzą mi. in. Rob Hall, Mike "Harold" - przewodnicy, kierownik bazy Helen, lekarz dr Caroline, Douh Hansen listonosz, Jon Krakauer - dziennikarz, dr Beck Weathers, Yasuko Namba - zdobywczyni 6 z 7 szczytów Korony Ziemi, "obsługa techniczna wyprawy" czyli doświadczeni Szerpowie. Większość klientów stanowią więc amatorzy, dlatego przewodnicy mają pełne ręce roboty...
W filmie od merytoryczno-refleksyjnej strony ważniejsze jest dla reżysera rzetelne przekazanie tamtych tragicznych wydarzeń, i ukazanie ich w możliwie jak najwierniejszym wymiarze. Stąd zapierające dech w piersiach zdjęcia przedstawiające warunki pogodowe, które w połączeniu z niebanalną muzyką - która dodaje grozy sytuacji, potrafią sprawić, że po plecach przebiega dreszcz...
Portrety psychologiczne bohaterów również nie są zarysowane zbyt wyraźnie, gdyż głównym bohaterem jest tu tak naprawdę Everest, a otaczające go warunki klimatyczne, takie jak lawiny, burze śnieżne, smagające górskie szczyty wiatry stanowią motyw przewodni, i nie pozapalają na zajęcie się z osobna każdym bohatera tego dramatu. W drodze na ten najwyższy z siedmiu szczytów Korony Ziemi, naszych bohaterów zaskakuje burza śnieżna, w skutek której wielu z nich ponosi śmierć.
Do tej tragedii doszło w wyniku nierozwagi doświadczonych przewodników, którzy zapoznawszy się z aktualnym przekazem o mającej nadejść 11 maja burzy śnieżnej, zlekceważyli ten fakt, i kontynuowali wspinaczkę. Nierozwaga ta kosztowała też ostatecznie życie Roba Halla - kierownika wyprawy, który kierowany emocjami, i chęcią pomocy jednemu z klientów w dotarciu na szczyt (po czasie uważanym za bezpieczny), kontynuował wspinaczkę. Również kierownik wyprawy współpracującej, Scott Fischer, mimo dużego osłabienia organizmu postanowił kontynuować wyprawę - co dla niego również skończyło się tragicznie.
Mount Everest to góra inna niż wszystkie, "Korona ziemi" - która ustala swoją prognozę pogody, i sama decyduje kto wejdzie na jej szczyt. Dla mnie film ten - przedstawiona w nim historia, uczy nie tylko pokory, ale również odwagi. Taką odwagą dla jednych jest zdobywanie ośmiotysięczników, a dla innych, może to być zmiana dotychczasowo stylu życia, zamiana pracy, czy wyruszenie za chlebem do innego kraju, i próba odnalezienia się w odmiennych warunkach kulturowych. Ale nami wszystkimi rządzi jedno - chęć pokonywania własnych lęków, słabości, które stają na drodze do spełniania własnych marzeń. I jedno jest pewne - niezależnie od tego czy nam się uda, czy nie, każdy ma swój Everest... . Everest własnych możliwości.
Wśród uczestników wyprawy, którzy przeżyli, nie milkną spory, o prawdziwość przekazu filmowego, oraz powody, w obliczu których tylu z nich straciło życie. Z tych niejasności i sporów, powstały trzy książki, napisane przez ludzi, którzy byli świadkami tamtych wydarzeń. Podobno każda z narracji nieco inaczej przedstawia zaistniałe przed laty fakty. A są to:
- "Wszystko za Everest" - Jon Krakauer
- "Everest. Na pewną śmierć" - Beck Weathers
- "Wspinaczka" - Anatolij Bukriejew
Będą przeczytane:)
Oryginalne zdjęcie przedstawiające uczestników wybrany Rob'a Hall'a:
Uczestnicy wyprawy Adventure Consultants - (lista uczestników wypraw na podstawie książki "Wszystko za Everest" Krakauer Jon)
ROB HALL Nowa Zelandia, lider i główny przewodnik
MIKE GROOM Australia, przewodnik
ANDY „HAROLD” HARRIS Nowa Zelandia, przewodnik
HELEN WILTON Nowa Zelandia, kierownik bazy
DR CAROLINE MACKENZIE Nowa Zelandia, lekarz wyprawowy
SZERPA ANG TSHERING Nepal, sirdar bazowy
SZERPA ANG DORJE Nepal, wspinający się sirdar
SZERPA LHAKPA CHHIRI Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA TENZING Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA ARITA Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA NGAWANG NORBU Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA CHULDUM Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA CHHONGBA Nepal, kucharz bazowy
SZERPA PEMBA Nepal, Szerpa bazowy
SZERPA TENDI Nepal, kuchcik
DOUG HANSEN USA, klient
DR SEABORN BECK WEATHERS USA, klient
YASUKO NAMBA Japonia, klientka
DR STUART HUTCHISON Kanada, klient
FRANK FISCHBECK Hongkong, klient
LOU KASISCHKE USA, klient
DR JOHN TASKE Australia, klient
JON KRAKAUER USA, klient i dziennikarz
SUSAN ALLEN Australia, turystka
NANCY HUTCHISON Kanada, turystka
Uczestnicy wyprawy Mountain Mandness (współpracującej z Robem Hallem ponad obozem III, poręczowanie - liny rozwieszone)
SCOTT FISCHER USA, lider i główny przewodnik
ANATOLIJ BUKRIEJEW Rosja, przewodnik
NEAL BEIDLEMAN USA, przewodnik
DR INGRID HUNT USA, kierownik bazy, lekarka wyprawowa
SZERPA LOPSANG JANGBU Nepal, wspinający się sirdar
SZERPA NGIMA KALE Nepal, sirdar bazowy
SZERPA NGAWANG TOPCHE Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA TASHI TSHERING Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA NGAWANG DORJE Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA NGAWANG SYA KYA Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA NGAWANG TENDI Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA TENDI Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA „DUŻY” PEMPA Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA JETA Nepal, Szerpa bazowy
SZERPA PEMBA Nepal, kuchcik bazowy
SANDY HILL PITMANN USA, klientka i dziennikarka
CHARLOTTE FOX USA, klientka
TIM MADSEN USA, klient
PETE SCHOENING USA, klient
KLEV SCHOENING USA, klient
LENE GAMMELGAARD Dania, klientka
MARTIN ADAMS USA, klient
DR DALE KRUSE USA, klient
JANE BROMET USA, dziennikarka
Produkcja: Islandia, USA, Anglia
Premiera: 18 września 2015 (Polska), 2 września 2015 (świat)
Gatunek: Przygodowy, Dramat, Thriller
Reżyseria: Baltasar Kormakur
Scenariusz: Justin Isbell, Mark Medoff, Simon Beaufoy, William Nicholson
Czas trwania: 121 minutNagrody: 3 nominacje
Strona filmu: http://www.uphe.com/movies/everest
Everest to fenomenalna ekranizacja prawdziwej historii jednej z najtragiczniejszych wypraw w dziejach światowego himalaizmu. Jak przystało na porządną filmową adaptacje w filmie zobaczymy takie sławy jak: Keira Knightley, Emily Watson, Robin Wright, Jake Gyllenhaal, Sam Worthington czy Jason Clarke.
W 1992 Nowozelandczyk Rob Hall postanawia stworzyć pierwszą agencję (Adventure Consultants) organizującą wyprawy dla amatorów, na Mount Everest. Wcześniej tego typu wyprawy zarezerwowane były tylko dla profesjonalnych himalaistów, z których i tak ok. 1/4 zginęła w ciągu kolejnych 40 lat.
Choć historia wspinaczek na Everest sięga roku 1922, to pierwsi ludzie stanęli na szycie 29 maja w 1953 roku. W ciągu czterech kolejnych lat dzięki agencji na szczycie Everestu udało się stanąć kolejnym 19 miłośnikom gór. A 1996 roku nastąpił prawdziwy wysyp agencji organizacyjnych wyprawy komercyjne. W tym roku również doszło do jednej z największych tragedii w historii wspinaczkowej, na ten najwyższy na ziemi ośmiotysięcznik.
Był rok 1996, i pod Everestem panował prawdziwy tłok. 20 ekspedycji w tym samym czasie (w ciągu 2 tych samych tygodni) próbuje zdobyć szczyt. Rob Hall (szef Adventure Consultants i doświadczony przewodnik) zaplanował wejście swojej ekipy na 10 maja. Ale uczestnicy eskapady przybywają do Base Camp (baza pod Everestem) już 30 marca, czyli 40 dni wcześniej - bowiem tyle czasu potrzebuje organizm ludzki, by przygotować się psychicznie i fizycznie do warunków, w których ludzkie ciało ulega samodestrukcji. Base Camp znajduje się na wysokości 5 345 m. n.p.m. (dla porównania najwyższy polski szczyt to Rysy - Wierzchołek NW, 2 499 m. n.p.m.). To własnie w Base Camp firmy organizujące wyprawy mają swoje zaplecze (kuchnia, sprzęt satelitarny, opieka medyczna). To tu himalaiści są przygotowywani do wejścia na szczyt przez przeszło miesiąc. Obóz bazowy pozwala się zaaklimatyzować tzn. uczestnicy wyprawy muszą zaliczyć 3 wejścia aklimatyzacyjne, przechodząc za każdym razem dwukrotnie (tam i z powrotem do Base Camp) przez Lodospad Khumbu (Ice Fall), zwany również "Cmentarzyskiem" czy "Lodospadem grozy"- to najniebezpieczniejszy odcinek na całej trasie na szczyt. W tym miejscu lawiny schodzą nieoczekiwanie i z dużą częstotliwością, dlatego, że płyty lodowca cały czas są ruchome - przesuwają się co najmniej metr na dobę. Aby pokonać Lodospad trzeba dodatkowo przejść po wąskiej kładce z aluminiowych drabin, zawieszonych nad przepaścią. Zanim śmiałkowie zdobędą szczyt, muszą pokonać poza niekorzystnymi warunkami pogodowymi, również wiele własnych ograniczeń, gdyż organizm ludzki nie jest przystosowany do radzenia sobie z warunkami panującymi na takiej wysokości. Jest to ciągła walka z zimnem, zmęczeniem fizycznym i psychicznym, dolegliwościami związanymi z chorobą wysokościową. Walka o każdy oddech bezcennego tlenu, gdyż powietrze jest tam już tak rozrzedzone, iż bez butli z tlenem, z którymi uczestnicy się nie rozstają - dla większości zdobycie Everestu byłoby niemożliwe. Przed dotarciem na szczyt himalaiści zatrzymają się w 4 obozach. Ostatni z nich to obóz IV na wysokości 7 951 m. n.p.m. Czasami ze względu na pogarszające się warunki pogodowe trzeba zawracać do bazy, i próbować podejść ponownie. Lub kiedy warunki są naprawdę niesprzyjające w ogóle odwołać dalszą wspinaczkę.
W filmie od merytoryczno-refleksyjnej strony ważniejsze jest dla reżysera rzetelne przekazanie tamtych tragicznych wydarzeń, i ukazanie ich w możliwie jak najwierniejszym wymiarze. Stąd zapierające dech w piersiach zdjęcia przedstawiające warunki pogodowe, które w połączeniu z niebanalną muzyką - która dodaje grozy sytuacji, potrafią sprawić, że po plecach przebiega dreszcz...
Portrety psychologiczne bohaterów również nie są zarysowane zbyt wyraźnie, gdyż głównym bohaterem jest tu tak naprawdę Everest, a otaczające go warunki klimatyczne, takie jak lawiny, burze śnieżne, smagające górskie szczyty wiatry stanowią motyw przewodni, i nie pozapalają na zajęcie się z osobna każdym bohatera tego dramatu. W drodze na ten najwyższy z siedmiu szczytów Korony Ziemi, naszych bohaterów zaskakuje burza śnieżna, w skutek której wielu z nich ponosi śmierć.
Do tej tragedii doszło w wyniku nierozwagi doświadczonych przewodników, którzy zapoznawszy się z aktualnym przekazem o mającej nadejść 11 maja burzy śnieżnej, zlekceważyli ten fakt, i kontynuowali wspinaczkę. Nierozwaga ta kosztowała też ostatecznie życie Roba Halla - kierownika wyprawy, który kierowany emocjami, i chęcią pomocy jednemu z klientów w dotarciu na szczyt (po czasie uważanym za bezpieczny), kontynuował wspinaczkę. Również kierownik wyprawy współpracującej, Scott Fischer, mimo dużego osłabienia organizmu postanowił kontynuować wyprawę - co dla niego również skończyło się tragicznie.
Mount Everest to góra inna niż wszystkie, "Korona ziemi" - która ustala swoją prognozę pogody, i sama decyduje kto wejdzie na jej szczyt. Dla mnie film ten - przedstawiona w nim historia, uczy nie tylko pokory, ale również odwagi. Taką odwagą dla jednych jest zdobywanie ośmiotysięczników, a dla innych, może to być zmiana dotychczasowo stylu życia, zamiana pracy, czy wyruszenie za chlebem do innego kraju, i próba odnalezienia się w odmiennych warunkach kulturowych. Ale nami wszystkimi rządzi jedno - chęć pokonywania własnych lęków, słabości, które stają na drodze do spełniania własnych marzeń. I jedno jest pewne - niezależnie od tego czy nam się uda, czy nie, każdy ma swój Everest... . Everest własnych możliwości.
Wśród uczestników wyprawy, którzy przeżyli, nie milkną spory, o prawdziwość przekazu filmowego, oraz powody, w obliczu których tylu z nich straciło życie. Z tych niejasności i sporów, powstały trzy książki, napisane przez ludzi, którzy byli świadkami tamtych wydarzeń. Podobno każda z narracji nieco inaczej przedstawia zaistniałe przed laty fakty. A są to:
- "Wszystko za Everest" - Jon Krakauer
- "Everest. Na pewną śmierć" - Beck Weathers
- "Wspinaczka" - Anatolij Bukriejew
Będą przeczytane:)
Oryginalne zdjęcie przedstawiające uczestników wybrany Rob'a Hall'a:
Uczestnicy wyprawy Adventure Consultants - (lista uczestników wypraw na podstawie książki "Wszystko za Everest" Krakauer Jon)
ROB HALL Nowa Zelandia, lider i główny przewodnik
MIKE GROOM Australia, przewodnik
ANDY „HAROLD” HARRIS Nowa Zelandia, przewodnik
HELEN WILTON Nowa Zelandia, kierownik bazy
DR CAROLINE MACKENZIE Nowa Zelandia, lekarz wyprawowy
SZERPA ANG TSHERING Nepal, sirdar bazowy
SZERPA ANG DORJE Nepal, wspinający się sirdar
SZERPA LHAKPA CHHIRI Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA TENZING Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA ARITA Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA NGAWANG NORBU Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA CHULDUM Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA CHHONGBA Nepal, kucharz bazowy
SZERPA PEMBA Nepal, Szerpa bazowy
SZERPA TENDI Nepal, kuchcik
DOUG HANSEN USA, klient
DR SEABORN BECK WEATHERS USA, klient
YASUKO NAMBA Japonia, klientka
DR STUART HUTCHISON Kanada, klient
FRANK FISCHBECK Hongkong, klient
LOU KASISCHKE USA, klient
DR JOHN TASKE Australia, klient
JON KRAKAUER USA, klient i dziennikarz
SUSAN ALLEN Australia, turystka
NANCY HUTCHISON Kanada, turystka
Uczestnicy wyprawy Mountain Mandness (współpracującej z Robem Hallem ponad obozem III, poręczowanie - liny rozwieszone)
SCOTT FISCHER USA, lider i główny przewodnik
ANATOLIJ BUKRIEJEW Rosja, przewodnik
NEAL BEIDLEMAN USA, przewodnik
DR INGRID HUNT USA, kierownik bazy, lekarka wyprawowa
SZERPA LOPSANG JANGBU Nepal, wspinający się sirdar
SZERPA NGIMA KALE Nepal, sirdar bazowy
SZERPA NGAWANG TOPCHE Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA TASHI TSHERING Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA NGAWANG DORJE Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA NGAWANG SYA KYA Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA NGAWANG TENDI Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA TENDI Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA „DUŻY” PEMPA Nepal, wspinający się Szerpa
SZERPA JETA Nepal, Szerpa bazowy
SZERPA PEMBA Nepal, kuchcik bazowy
SANDY HILL PITMANN USA, klientka i dziennikarka
CHARLOTTE FOX USA, klientka
TIM MADSEN USA, klient
PETE SCHOENING USA, klient
KLEV SCHOENING USA, klient
LENE GAMMELGAARD Dania, klientka
MARTIN ADAMS USA, klient
DR DALE KRUSE USA, klient
JANE BROMET USA, dziennikarka
Mój mąż oglądał i bardzo mu się podobał ten film :)
OdpowiedzUsuńDla uzupełnienia zamierzam jeszcze obejrzeć "Śmierć na Evereście" to film zrealizowany na podstawie powiesci Jona Krakauera. Film opowiada o tym samym wydarzeniu co "Everest", więc ciekawa jestem różnic w interpretacji..
Usuń