czwartek, 22 grudnia 2016

Lapbook Bożonarodzeniowy

Lapbook jest kreatywną metodą realizacji - najczęściej przez uczniów szkół (ale i nie tylko) zadania (tematu, problemu) w sposób graficzny. Tego wspaniałego sposobu na naukę nie sposób nie docenić. A dlaczego?
No przede wszystkim dlatego, że jest to metoda praktyczna a nie teoretyczna. Dziecko samodzielnie wykonując wszystkie elementy lapbooka np. układając pytania, tworząc gry i zabawy na zadany temat - niejako przy okazji przyswaja wiedzę. Dlatego taka forma nauki poprzez zabawę jest dla dzieci często bardziej atrakcyjna niż zdobywanie wiedzy poprzez uczenie się na pamięć "suchego tekstu". Wykonując lapbooka samodzielnie dziecko ćwiczy również umiejętności motoryki małej takie jak: rysowanie, pisanie, wycinanie, składanie kopert i innych części - co jest szczególnie ważne w przypadku młodszych dzieci  w wieku 2-6 lat. Poza wspomaganiem manualnego rozwoju, praca nad lapbookiem rozwija również kreatywność i samodzielność, gdyż to od dziecka zależy jak zinterpretuje zadany temat, jakie elementy w nim zawrze i w jaki sposób je wykona. Starsze dzieci większość prac wykonują same, mniejsze (nawet 2-3 latki) są w swoich pracach wspierane przez np. rodziców, co jest również doskonałym sposobem na pogłębianie wzajemnych więzi i spędzanie czasu razem.
           Tematem mojego lapbooka są Święta Bożego Narodzenie. Robiąc go chciałam w nim zawrzeć takie podstawowe informacje jak: czym jest Boże Narodzenie, czym Wigilia, jakie mamy świąteczne potrawy i zwyczaje. Do tego lapbook zawiera grę planszową o tematyce bożonarodzeniowej, kolorowankę, świąteczne puzzle, 2 książeczki oraz szereg zadań i pytań, które umożliwiają sprawdzenie  przyswojonej wiedzy, które są pochowane w różnego rodzaju schowkach, kopertach i innych zakamarkach mojego lapbooka:) Lapbook ze względu na zawarte zadania do samodzielnego wykonania (skala trudności) jest skierowany do dzieci klasy 1-2.
           Najfantastyczniejsze w robieniu lapbooka jest to, że możemy do jego zrobienia użyć dosłownie wszystkiego co wpadnie nam w ręce, mogą to być np. stare pocztówki, kolorowe papiery i taśmy klejące, możemy wycinać elementy związane z naszym tematem z gazet i folderów lub po prostu wydrukować je z internetu. Oczywiście fajnie jest gdy nie staramy się korzystać tylko z gotowych elementów, ale jak najwięcej robimy sami. W internecie dostępne są np. różne wzory kopert i sposobów grupowania informacji i umieszczania ich na lapbooku. Ja np. robiąc kolorowanki do lapbooka, starałam się przerysowywać je (można kalkować np. przez papier śniadaniowy), do lapbooka zamiast wklejać w całości. W ten sposób nasz wkład pracy jest większy, a co za tym idzie, większa satysfakcja i więcej przyswojonej wiedzy:)


Robiąc mojego lapbooka skorzystałam z gier, ilustracji, wyklejanek i kolorowanek znajdujących się w powyższych książeczkach.


Ale za to wszystkie koperty do lapbooka wykonałam sama:)


Okładkę stanowi czerwona teczka A4, do której od strony zewnętrznej przyklejony jest świąteczny papier, na niego zielona choineczka i duża, złota gwiazda. Elementy te zamocowałam klejem na gorąco.


Z tyłu - na odwrocie lapbooka , znajduje się dodatkowo duża koperta.


A w niej - kolejne gry i zabawy:)


A teraz czas na zawartość:)


Do czerwonej teczki, przykleiłam kolejne "skrzydła lapbooka". Właściwie to od nas zależy ile ich będzie, ale nie mogą one się też "rozwijać" w nieskończoność, bo nasz lapbook się wtedy nie zamknie dobrze. W końcu na tych dodatkowych "skrzydłach" trzeba jeszcze umieścić kolejne elementy, co spowoduje, że lapbook zwiększy swą objętość.














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz