czwartek, 9 stycznia 2014

"Modlitwa żaby" Anthony de Mello

Ciężko mi pisać po tak dłuuugim czasie, i od razu recenzować mistrza Anthonego de Mello. Ale spróbuję. Nadmienię, że jest to moja druga książka tego autora, a już zauważam pewną konsekwencje w sposobie przekazu, albo raczej duchowego poszukiwania, poszukiwania Prawdy. Gdybym miała opisać de Mello w trzech przymiotach: niebezpiecznie wychodzący poza myślowe konwenanse, zwłaszcza wskazujący kierunek w byciu "ponad ideologiczno - religijne podziały", szczery, obecny tu i teraz...
Książka zawiera zbiór opowiadań -  których nie możemy interpretować w sposób dosłowny. Co mnie osobiście cieszy przypowieści te pochodzą z różnych kultur - i zgodnie z zamysłem autora, który przez całe swoje życie szukał pomostu między wschodnią i zachodnią tradycją, nie ma w nich zawiści względem innych religii, nie ma podziałów etnicznych - są tylko ludzie którzy w każdym zakątku świata zmagają się z tymi samymi problemami egzystencjalnymi, ludzie którymi miotają sprzeczne uczucia, ludzie uwiezieni w swoich społecznościach, poglądach, poszukujący i uczący się życia na drodze do Oświecenia.

Modlitwa żaby - Księga opowiadań medytacyjnych. Podtytuł karze nam podążać w tym właśnie kierunku - w kierunku medytacji. Czytanie słów przypowieści nie tylko relaksuje umysł, ale i skłania do rozważań na poziomie transcendentalnym - kim jesteśmy we wszechświecie, skąd przyszliśmy i dokąd zmierzamy, jaki jest realny wpływ Boga na nasze życie i gdzie należy go szukać? Tajemnicą pozostaje również kształt i sposób przejawiania się Absolutu. I mimo tak wielu pytań pozostawianych przez autora otwartych, tajemnicą nie jest natomiast, że taka chociażby krótka ucieczka od codziennego natłoku zdarzeń (zgodnie z zaleceniem autora nie czytamy więcej niż dwie przypowieści dziennie), może stanowić początek do duchowego samodoskonalenia - przeskoczenia na wyższy poziom wrażliwości względem siebie i innych...

Tekst składa się z dwóch części (I i II ), z których każda podzielona jest na podrozdziały tematyczne. Podrozdziały te nie zostały przez autora ułożone przypadkowo, tylko stanowią kolejno, rozwinięcie poprzedniego podrozdziału (tematu rozważań) na drodze do Oświecenia. I tak w pierwszej części mamy następujące podrozdziały: Modlitwa, Świadomość, Religia, Łaska, Święci, Moje "Ja", Miłość, Prawda. II  cześć zawiera tematy takie jak: Wychowanie, Autorytety, Duchowość, Natura Ludzka, Relacje Międzyludzkie, Służba, Oświecenie.

Czytając tą książkę niesiona ciekawością pochłaniałam jednorazowo większe ilości tekstu niż zaleca autor,  ale uważam, że opowieści przytoczone w Modlitwie Żaby Anthonego de Mello, są warte poświecenia im większej uwagi oraz "przemedytowania" zawartych w nich odwiecznych prawd, które dodatkowo przyprawione są orientalną nutką wschodniego mistycyzmu. Dlatego zaraz zabieram się powtórnie do czytania - tym razem w kompletnej ciszy, przy grzanym winie delektować się będę nieco dłużej każdą płynącą z tej Księgi mądrością. A z każdego tematu wybiorę przypowieść, która do mnie trafiła najbardziej.

Część I
MODLITWA

Modlitwa czciciela Wisznu
   "Panie, błagam Cię, przebacz mi moje trzy główne grzechy. Pierwszy, że wyruszyłem na pielgrzymkę do Twoich licznych świątyń, niepomny na Twą obecność w każdym zakątku ziemi. Drugi, że tak często wołałem do Ciebie o pomoc, zapominając, że Ty bardziej ode mnie troszczysz się o moje dobro; a wreszcie za to, że jestem tu, aby Cię prosić o przebaczenie, wiedząc, że przebaczasz wszystkie nasze grzechy, jeszcze za nim je popełnimy".


Autor - Anthony De Mello
Wydawnictwo - Zysk i S-ka
Rok wydania - 2013
Ilość stron - 448
Oprawa - miękka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz