czwartek, 11 października 2018

Frotaż z liści i kolorowe ramki

Technika frotażu (z francuskiego frottage - tarcie) polega na odciskaniu faktury dowolnych przedmiotów (np. liści, kamieni, drwena) poprzez przyłożenie ich do spodu kartki i pocieranie tej kartki od zewnętrznej strony (od góry) dowolnym przedmiotem plastycznym (kreda, kredki zwykłe lub wosokowe, pisaki, farby, węgiel drzewny).
Za pomocą tej techniki możemy uzyskać naprawdę fantastyczne, oryginalne wzory. W pracy z dziećmi technikę tą można zastosować również w wymiarze sensorycznym lub arteterapeutycznym tzn. dziecko mając zamknięte oczy może badać kształt, fakturę przedmiotów, które posłużą do odrysowywania. Kolejnie może próbować, nadal z zamkniętymi oczami (jeśli oczywiscie chce, bo jest to już trudniejsze) odrysować kształt liścia, lub za pomocą kredek pocierać kartkę tworząc wzór. Po otwarciu oczu dziecko może być zdumione uzyskanym efektem, że nie używając zmysłu wzroku można uzyskac takie art-efekty:)

Do wykonania frotażu z liści potrzebujemy:
- liście o różnych kształtach - ja użyłam suszonych ale bardzo dobrze nadają się też świerze liście,
- biały papier ksero,
- kredki lub kreda,
- taśma do mocowania liści





Liście mocujemy taśmą od spodu kartki (wypukłymi żyłkami do powierzchni kartki). Następnie rysujemy po kardce, odciskając tym samym kolorową fakturę liści spod spodu. Ja użyłam paru kolorów kredek na raz, chcąc uzyskac wrażenie zlewania się barw, ale jak najbardziej można to zdrobić w jednym kolorze, lub w odcieniach monochromatycznych np. za pomocą węgla drzewnego.

Kiedy dzieci wykonały frotaż z liści zrobiliśmy jeszcze do naszych kompozycji proste ramki.
Do wykonania takiej ramki potrzebujemy kartkę białego papieru technicznego A4, jeśli ramka ma być pojedyńcza, lub papier A4 złożony do A5 jeśli ma być podwójna, czyli nasz obrazek frotaż umieszczamy w środku i sklejamy ramkę. W kartce technicznej wycinamy prostokątną dziurę odpowiedniej wielkości, w zależności od tego jakiej grubości ramkę chcemy uzyskać. Tak przygotowaną ramkę ozdabiamy pociętymi kawałkami wycinanki, które przyklejamy koło siebie (mogą się nawet na siebie zakładać), nie martwiąc się, że skrawki wystają poza ramkę. To wszystko co wystaje zostanie potem odcięte.








Jeśli jest to mniejsza ramka A5 to w środku umieszczamy obrazek i sklejamy ramkę. Jeśli natomiast ramka jest A4 pojedyńcza to obrazek podklejamy od spodu ramki. Takie ramki mogą również należć zastosowanie jako ramki do zdjeć.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz