poniedziałek, 24 lipca 2017

Arteterapia w medycynie i edukacji

Arteterapia w medycynie i edukacji to bardzo dobra pozycja dla wszystkich szukających akademickiej wiedzy, aczkolwiek nie tylko sama wiedza teoretyczna jest przedmiotem tej książki - i to właśnie stanowi o jej wyjątkowości. Wiedza ta, usystematyzowana i odpowiednio przekazana prowadzi nas bowiem od interesującej teorii do skutecznej praktyki.
Dlatego w publikacji tej znajdziemy tak wiele konkretnych metod arteterapeutycznych wraz ze scenariuszami ich przeprowadzenia, pracami wykonanymi przez pacjentów oraz opis efektów uzyskanych na drodze terapii - podanych w postaci opracowanych przez terapeutów wyników jak i wypowiedzi osób którym działania te pomogły. Opisaniem jak funkcjonuje arteterapia w Polsce i na świecie podjęli się wspólnie wybitny artysta terapeuta, naukowiec i wykładowca - edukator prof. Wiesław Karolak oraz jego współpracownicy. Autorzy artykułów zawartych w publikacji próbują odpowiedzieć na wiele pytań, z którymi zmaga się ta dopiero rodząca się dyscyplina naukowa. Najważniejszym z tych pytań jest jak na polskiej scenie działań terapeutycznych i psychoterapeutycznych wyodrębnić zawód arteterapeuty. W polskim ustawodawstwie co prawda od niedawna jest już on oficjalnym zawodem choć nie wielu wie jeszcze o tym i najczęściej arteterapia jest traktowana jako jedna z metod psychoterapii. Naukowcy zastanawiają się również jak miałby wyglądać profesjonalny wzorzec osoby wykonującej tą profesje, jakimi cechami, umiejętnościami, uprawnieniami, powinna się ona cechować oraz jak osoba taka powinna być szkolona. Na dzień dzisiejszy w Polsce nie istnieje jednolity system kształcenia arteterapeutów. Co jedynie osoby takie jak lekarze, psychoterapeuci, pedagodzy oraz osoby związane z innymi zawodami, zainteresowane poszarzeniem swojej wiedzy na temat terapii przez sztukę mają do wybory różnego rodzaju kursy, szkoły podyplomowe (czy jak w przypadku pedagogów  specjalizacje). Także do zrobienia jest jeszcze wiele, ale naprawdę warto bo mnogość metod i środków wyrazu (takich jak choćby drama, muzykoterapia czy plastykoterapia), arteterapia, ma dziś do zaoferowania sporo i jak wskazują badania, metody te są jak najbardziej skuteczne i należy je rozpowszechniać. Naukowcy, artyści czy terapeuci od lat prowadzą obserwacje i z powodzeniem stosują wypracowane przez siebie koncepcje. Sam prof. Karolak jest autorem licznych publikacji z tej dziedziny oraz rozmaitych projektów - scenariuszy działań arteterapeutycznych. Wybór tych trwających jak i już zrealizowanych możemy znaleźć pod linkiem na stronie, którą również polecam wszystkim zainteresowanym: www.arteterapia.pl 

Tytuł - Arteterapia w medycynie i edukacji
Autor - Redakcja: Wiesław Karolak, Barbara Kaczorowska
ISBN - 978-83-7405-282-5
Wydawnictwo AHE w Łodzi
Rok wydania - 2008
Ilość stron - 218
Format - A4
Oprawa miękka

Cytaty:
"Okazuje się jednak, że tak samo w teorii, jak i w praktyce często występuje zjawisko stosowania terminu "arteterapia" nie tylko w odniesieniu do działań psychoterapeutycznych, lecz również edukacyjnych (Tyszkiewicz, 1985). Ich odbiorcami nie są osoby, u których rozpoznano konkretne jednostki chorobowe, lecz osoby o przeciętnym poziomie funkcjonowania. W tym przypadku aktywność artystyczna ma na celu wspieranie rozwoju i nabywanie kompetencji co jest właściwe oddziaływaniom wychowawczym i edukacyjnym, jak również promocji zdrowia."

M. Stańko, Uczestnicy, metody i efekty arteterapii - synteza badań, w: Wiesław Karolak, Barbara Kaczorowska (red.), Arteterapia w medycynie i edukacji, AHE w Łodzi, Łódź 2008, s. 185. 


"Jeden z ciekawych sposobów motywowania dzieci do działań plastycznych opisała Bernadeta Didkowska (2000). Autorka umożliwiła dzieciom malowanie za pomocą przedmiotów użytku domowego: sprzętów kuchennych, żelazka, łapki na muchy itp. Dodatkowo narzędzia te zostały "uatrakcyjnione" przez owinięcie sznurkami lub przyklejenie różnych materiałów. Dzieci mogły wykorzystać je do robienia ciekawych stempli i śladów, które były ich odpowiedzią na różne tematy."

M. Stańko, Uczestnicy, metody i efekty arteterapii - synteza badań, w: Wiesław Karolak, Barbara Kaczorowska (red.), Arteterapia w medycynie i edukacji, AHE w Łodzi, Łódź 2008, s. 193. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz